WingTsun-Schule - Start
          EWTO-TR
Resmi üyesidir     www.wingtsunwelt.com
WingTsun

EWTO şiddete karşı programı nasıl öğretilir?

EWTO şiddet karşıtı programı 'nota göre emniyet' tasarımı ile benzersiz bir uygulamayı içerir. Bu tasarım ile oldukça kompleks-mücerret bir keyfiyet olan, kendine güven ve kendini savunma, klasik okul notlaması metodunun yardımı ile, daha anlaşılır hale getirilmeye çalışılmıştır. Bu tasarım bir matematik formülünün çözümü gibi algılanıp analiz edilebilir, tabii istisnai, riskli durumlar için doğru çözümler mutlaka olması gerekendir.

Not güvenilirliği

Şiddetin önlenme ve engellenmesi için, bir dövüş sanatının öğrenilmesinin gerekli olup olmadığı konusunda, öğretmenlerin bidayette bir tereddüt, şüphe içine düşmeleri normaldir. Ama sistem ve tasarılarımızı doğru bir üslupla anlattığımızda, öğretmenler çekinilecek bir durum olmadığının farkına varacak ve kendine güvenin yolunun emniyet ve itimattan geçtiğini idrak edeceklerdir.

Her kurs bir kurban-saldırgan senaryosu ile başlar. Kurbanın çaresizliği, korkusu ve çekingenliği ona en kötü notu getirir. 1 (Zayıf)

Kurbanımız kendini korumak ve savunmak istek ve hevesinde, fakat neticede bunu başaramıyor. Notumuz 2 (Geçer), fakat bizce sınıfı geçecek derecede değildir.

3 (Orta) notu alan öğrencimiz sınıf geçme derecesini, notunu hak eder. Bu notu alan öğrencimiz, saldırıyı anında ve hızlı bir şekilde akamete uğratacak kapasitede değildir, çeşitli zorluklar ve sıkıntılardan sonra saldırganı çok zorda olsa bertaraf edebilir.

Saldırganı-tehtidi, savunma-saldırı tekniklerini kullanmaya gerek duymadan, beden dilini etkili bir şekilde kullanıp, saldırganla iletişime geçme başarısını gösteren, şiddete ve kaba kuvvete gerek olmaksızın tehditi sonlandıran öğrenci 4 (İyi) notunu hak edecektir.

Yukarıda zikredilen husus, not ve keyfiyetlerden uzak olup, bunlara ihtiyaç hissetmeyen, duruş ve görünüşü ile kurban rolünden uzak, arkadaşları için tavır koyup, fedekarlık gösterip, parmakla gösterilen bir konuma ulaşan, ne şiddete uğrayan, ne de şiddet gösteren öğrenci, not:5 pekiyi'yi hak etmiştir.

'Nota göre emniyet' tasarımımız, sınıf geçme notlamalarıyla doğru orantılı bir proğramı uygular ve sınıflar ancak belirli aşamalardan sonra geçilir. Si-Fu Ray Schirdewahn:"Nasıl matematikten sıfır çekmiş bir öğrenciden, bir dahaki sınavda pekiyi almasını bekleyemezsek, aynı şekilde her zaman dalga geçilmiş, hakarete maruz kalmış, küçümsenmiş, hatta dayak yemiş bir öğrenciden de, bu günden yarına, vakur ve kendine güvenli duruş sergilemesini bekleyemeyiz." 

Kaynak:www.ewto-gewaltpraevention.de

Sonuç olarak: Zayıf'tan, pekiyi'ye giden yol, 6 ile 12 dersten geçiyor.


 

Probetraining
Infos zum Dachverband

EWTO aşağıdaki konulardan İnternet sayfaları:

WingTsun | Çocuk WingTsun | Şiddetin Önlenmesi | BlitzDefence | WingTsunWelt | EWTO yayıncı

© 2012 EWTO. Tüm hakları saklıdır. İletişim | Künye