WingTsun-Schule - Start
          EWTO-TR
Resmi üyesidir     www.wingtsunwelt.com
WingTsun

Escrima nedir?

Escrima'nın kökleri (özet)

Escrima, dinamik, mantıklı ve oldukça yeni-genç bir silahlı mücadele sistemidir. Kökeni ve başlangıçı 1974'lere kadar gider, Büyük Usta GM BİLL NEWMAN'ın o yıllardaki ilk Escrima dersleriyle başlar. Büyük ustanın kökenide Amerika/Stockton'dan İngiltere/Londra'ya kadar uzanır.
Escrima yüksek gelişmişlik düzeyinde diyebileceğimiz bir aletli-silahlı mücadele sanatıdır ve fizik kanunları, matematik hesaplarla yakın alaka içindedir. Kendine özgü matematiksel ve fiziki mantık silsilesi ve hesaplarla kayıtlı, fakat hareket ve tekniklerinde de oldukça tasarrufludur.

Sadece ve sadece gerçek hayatta uygulamaya konulabilecek tekniklerle antrenman yapılır. Escrima derslerinin özü, şu iki kelimede saklıdır 'AZ, ÇOKTUR'... Hareket ve tekniklerde görülen kompleks yapı ve akrobasi, Escrima'nın basit (kolay) ve verimli bir sistem olduğunada delalet eder.

Escrima nasıl öğretilir?

Escrima ne sunar?

Escrima çalışmış bir insan, kelimenin tam anlamıyla nev-i şahsına münhasır bir savunma sitiline sahip demektir. Saldırgana karşı öyle bir savunma yapar ki, savunmasının içinde karşı hamleler de gizlidir. Savunurken, saldıran Escrima'cıya karşı, şok geçiren, şaşıran saldırgan adeta ne yapacağını şaşırır. Çünkü yaptığı her hamle boşa çıktığı gibi misliyle karşılık almaktadır. Escrima'cı saldırgan üzerinde fevkalade teknik ve taktiğiyle kontrolü ele geçirir ve mücadele Escrima'cının zaferiyle neticelenir.
Silah ve alet niyetine bedeninizin tüm azalarını kullanabileceğiniz gibi, çakmak, anahtar, el çantası v.s. gibi gündelik hayatta yanınızda taşıdığınız alet ve gereci de oldukça verimli ve netice alıcı bir şekilde değerlendirebilir onları bir nevi silaha dönüştürebilirsiniz.

"Gündelik hayatta kullandığımız alet ve gereçten ne anlamalıyız?"

İki eliniz ve parmaklarınızla tutabildiğiniz her şey Escrima'nın kullanabileceği silahtır:

Escrima sizlere daha başka neler sunar?

Stratejik bir eğitim usulüyle, her halükarda özgüveniniz artacaktır. Kendinize olan güveninizin artması ve bu kendinden emin olma halinin beraberinde getirdiği vakur duruş ve görüntü, bir çok hadisede beden gücünüz ve yeteneklerinizi sergilemenizi dahi gerektirmeyecektir. İstisnai durumlar için ise Escrima teknik-taktik antrenmanları sizi zaten ideal seviyeye getirecektir.

Escrima bedeninizin esneklikve yapısından bağımsız olarak her gurup ve yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği bir spordur. Bütün Escrima hareketleri tabiidir ve atletik bir yapıya ve akrobasiye hiç gerek yoktur. Gerekli olan tek şey, sizin yeni bir şeyler öğrenme ihtiyacınız, irade ve arzunuzdur.

Herkes Escrima öğrenebilirim?

Savunma önce kafada başlar ...!

İstatistik-araştırma neticelerine göre, bedensel gücün kullanıldığı bir kavganın neticesi; kavga öncesinde %95 oranında zihinde başlar ve neticelenir. Escrima bu bilimsel gerçeğe göre antrenman teknik-taktiğini şekillendirir, yöntemini belirler. Kavga-dövüş-mücadele stresiyle başa çıkmanın, her durumda soğukkanlılığı muhafaza etmenin yolları ve usulü tekrar tekrar çalışılır, denenir. Her türlü aşırılıklardan kaçınma ve muvazene-denge unsuru ihmal edilmez.

Tabiidir ki antrenmanlarda klasik açma, germe, esnetme egzersizleri; gevşetme, yenilenme varyasyonları, koordinasyon, kombinizasyon, denge hareket ve teknikleri hep var olacaktir. Bunun yanında silaha ve silah niyetine kullanılan aletlere saygı, korkudan korkmama terapileri, çekinge ve sıkıntılardan uzaklaşma, sıyrılma eğitimleride olacaktır.

 

 

Probetraining
Infos zum Dachverband

Internetseiten der EWTO zu den Themen:

WingTsun | Kids-WingTsun | Gewaltprävention | BlitzDefence | WingTsunWelt | EWTO-Verlag

© 2018 EWTO. Alle Rechte vorbehalten. Kontakt | Impressum | Datenschutzerklärung